دیسک جامع

Disc

معرفی مدل های رفتاری DISC
Disc

مدل رفتاری چیست؟

بقراط حکیم یونانی، 400 سال پیش از میلاد، رفتار انسان­ها را مشاهده و مورد بررسی قرار داد. او متوجه شد که انسانها در رفتارهای خود تشابهات و تفاوت هایی را دارند. بقراط رفتار افراد را به چهار دسته صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی تقسیم کرده بود، به عبارت دیگر، او معتقد بود با وجود منحصر به فرد بودن انسان ها، از نظر رفتاری در چهار گروه کلی طبقه بندی می شوند.

پس از وی با ادامه بررسی رفتار انسان­ ها، اثبات شده است که رفتارهای قابل مشاهده می­ توانند در گروه هایی طبقه ­بندی شوند و هر یک از این گروه ­ها بیانگر یک مدل رفتاری می­ باشد.

مدل رفتاری شما تعیین کننده راه برقراری ارتباط (Doorway of communication) و تعاملات افراد با شما و همچنین نحوه­ برخورد شما با افراد دیگر می ­باشد. ضمناً وراثت و شرایط محیطی هر دو در شکل ­گیری مدل­ های رفتاری انسان­ها نقش دارند و مدل رفتاری منحصر به فرد هر شخص را ایجاد می­ کنند.

 

مدل DISC چیست؟

مدل DISC براساس مطالعات روانشناسی کارل یونگ (1920 میلادی) و ویلیام مارستن و تلاش­های بیل بانستتر به وجود آمده است. مدل DISC رفتار انسان­ها را به چهار گروه کلی تقسیم می­ کند و در حال حاضر در سطح جهانی به عنوان مدل رفتاری برتر شناخته شده است.

مدل DISC از چهار مؤلفه­ (DominanceC (Compliance) و S (Steadiness), I (Influence), D تشکیل شده است.

 

Dominance

مؤلفه­ D رفتار افراد در مقابل مشکلات و سختی ­ها را بررسی می ­کند. افرادی که آماده مقابله با مشکلات و سختی ­ها هستند و به آن­ها هجوم می­ برند، دارای­ مؤلفه­ D بالا هستند. افرادی که منتظر هستند تا شرایط به خودی خود درست شود دارای مؤلفه D پائین هستند.

 

Influence

مؤلفه­ I در ارتباط با تأثیرگذاری کلامی افراد صحبت می­ کند. بدین ترتیب افرادی که قابلیت تأثیرگذاری بر دیگران را با استفاده از صحبت کردن و قدرت کلامی دارند، دارای مؤلفه­ Iبالا می ­باشند. کسانی که ذات خوش­بین هستند و همیشه به دنبال نقاط خوب و قابل اجرا می ­گردند دارای I بالا هستند و کسانی که به راحتی نمی ­توانند به محیط خارج از خود اعتماد کنند، از I کمتری برخوردارند.

 

Steadiness

مؤلفه­ S در ارتباط با آهنگ تغییرات در افراد می ­باشد. افرادی که در زندگی خود تمایل به ثبات دارند و از تغییرات استقبال نمی­ کنند و یا به سختی تغییری ایجاد می­ کنند، دارای مؤلفه­ S بالا هستند، در صورتی­ که افرادی دارای S پائین، علاقه­ مند به تغییر در زندگی و کار خود می ­باشند و آهنگ تغییر سریعی دارند.

 

Compliance

مؤلفه­ C در مورد تبعیت از قوانین و مقررات وضع شده توسط دیگران می ­باشد. افرادی که به قوانین و مقررات وضع شده توسط دیگران احترام می ­گذارند و از آن تبعیت می­کنند دارای مؤلفه­ C بالا می­ باشند. کسانی که نتیجه و سرعت کار مهم­تر از کیفیت کار است از C پایین ­تری برخوردار هستند.

 

ابزار DISC چیست؟

یک روش سنجش و ارزیابی مدل­های رفتاری براساس مدل DISC می­باشد.

این ابزار در سایت www.discmethod.com  در دسترس بوده و با تعیین مدل رفتاری هر فرد، خصوصیات و ویژگی های رفتاری، نحوه تعامل با دیگران، روش ­های یادگیری مؤثر و رشته­ ها و مشاغل مناسب هر تیپ رفتاری را مشخص می ­نماید.

این مدل هم ­اکنون در سطح جهانی به عنوان مدل رفتاری برتر شناخته شده است.

 

چند نکته مهم:

1.مدل رفتاری با تست ­های شخصیت شناسی متفاوت هستند و تنها به توصیف رفتارها می­ پردازند.

2. هدف از استفاده مدل رفتاری ایجاد رابطه برنده / برنده می ­باشد و هیچ­وقت نمی ­بایست از این ابزار برای برچسب زدن به افراد استفاده کرد.

3.یک مدل رفتاری، برتری خاصی نسبت به مدل رفتاری دیگر ندارد.

4. طراحی مدل رفتاری شما ترکیبی از درصدهای مختلف کم و زیاد (highs and lows) چهار فاکتور D, I, S, C می­ باشد و ترکیب این فاکتورها است که رفتار شما را تشکیل می­ دهد.

5.هر شخص توانایی و قابلیت تطابق با هر مدل رفتاری را دارا می ­باشد. ابزار DISC مدل رفتاری طبیعی شما را مشخص می­ کند و دانش و مهارتی در اختیار شما قرار می­دهد که به گونه ­ای آگاهانه بنا به ضروریات و موقعیت ­ها، خود را تطبیق دهید.